By | 5 października 2019

O naturze ego. Cz 1.

Chcę być lubiany/ kochany.

Ego chce być w centrum uwagi. Tylko wtedy jest ważne. Tylko wtedy coś znaczy. A czy może być jakiś lepszy rodzaj uwagi od miłości. Ktoś inny jest w pełni NAM oddany, myśli tylko o NAS. Ego nie przegapi takiej okazji. Całe życie będzie gonić za tym, żeby zostać pokochanym. I przez moment nawet będzie szczęśliwe. Ale może za rogiem jest ktoś kto pokocha nas jeszcze mocniej. Poza tym…:

Zaraz zaraz czy ja jestem aby wystarczająco kochany? Czy ta osoba, która, rzekomo mnie kocha w pełni to okazuje? A może w ogóle tylko udaje…

To tak naprawdę nigdy się nie skończy…

Jak okiełznać ego?

1. Uświadom sobie, że cała ta pogoń to w rzeczywistości dobrowolne oddanie się w niewolę. Twoje szczęście zależy już tylko od innych. Brzmi nieciekawie. Na szczęście istnieją na tym świecie inne źródła miłości. Po pierwsze zawsze możemy pokochać sami siebie. Nie musieć liczyć na łaskę innych to wielki luksus. Jednak niektórzy, nie wiedzieć czemu, zamiast się nim cieszyć, całe życie pozostają żebrakami:

Pewien żebrak od ponad trzydziestu lat siedział przy drodze. Aż tu któregoś dnia nadszedł nieznajomy. “Ma pan trochę drobnych?” – wymamrotał żebrak machinalnie wyciągając rękę, w której trzymał starą czapkę od baseballu. “Nie mam niczego co mógłbym Ci dać” – odparł przechodzień, a po chwili spytał: “Ale na czym ty właściwie siedzisz?”. “Och to tylko stara skrzynka – odpowiedział żebrak. “Siedzę na niej odkąd pamiętam”. “A zajrzałeś do środka?”  – zapytał nieznajomy. “Nie” – odrzekł żebrak. “Po co miałbym zaglądać? Tam nic nie ma.”Może jednak zajrzyj” – powiedział przechodzień. Żebrak zdołał podważyć wieko. Ze zdumieniem, niedowierzaniem i uniesieniem stwierdził, że skrzynka jest pełna złota”.

( Eckhart Tolle, Potęga teraźniejszości )

2. Po drugiej, i tak naprawdę istotniejsze, zamiast szukać oparcia w drugiej osobie poszukaj jej w egzystencji jako takiej. Zwróć swoją uwagę poza umysł. Sprawdź czy naprawdę jesteś swoimi umysłem, swoimi myślami. Rób to jak najczęściej jesteś w stanie. Stań się świadkiem swoich myśli. Zamiast gonić za tym co ulotne, poszukaj oparcia w tym co stałe.

Rzeczywiste jest z nami zawsze. Znaleźć je i rozpoznać prawdziwym jest osiągnięciem. Wszystkie inne władze i zdolności są jak bogactwo we śnie zdobyte.

(Nauka Szri Ramana Maharishi)


Cdn. – o naturze ego cz.2

Bibliografia:

  1. Eckhart Tolle, Potęga teraźniejszości, Galaktyka, Warszzwa 2010
  2. Jiddu Krishnamurti, Uwagi o życiu, Wrocław 1992
Komentarze
Author: Witty Life

Jestem psychologiem oraz coachem (absolwentką kursu zen coachingu). Pomagam poszerzyć perspektywę patrzenia na siebie samego, poprzez dodanie aspektu świadomości, przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *