By | 23 września 2019

Te niby proste pytania, niejednokrotnie potrafią spędzać sen z powiek. Tym trudniej na nie odpowiedzieć, im dłużej żyliśmy pod dyktando innych (Jak być szczęśliwym…czyli czy racje miał Sartre?). Skoro całe życie poświęciłem/poświęciłam karierze, która po wnikliwej analizie okazała się potrzebą tak naprawdę iluzoryczną i nigdy niespełnialną, to kim niby teraz mam być?

Oto kilka ćwiczeń, które mogę pomoc w rozwiązaniu powyższego dylematu.

Bezludna wyspa

Wyobraź sobie, że jesteś na bezludnej wyspie. Nigdy nie było i nie będzie tam nikogo poza tobą – co wtedy będziesz robił/ robiła? Aha, wyspa jest na tyle magiczna, że wszystko co chcesz, żeby się na niej znalazło natychmiast się materializuje. Willa z basen, proszę bardzo, najnowszy model ferrari, – jaki kolor?

Oczywiście metoda nie jest perfekcyjna – jeśli Twoją wewnętrzną chęcią jest praca z ludźmi to siłą rzeczy powyższe ćwiczenie tego nie pokaże. Mimo wszystko przynajmniej częściowo może pomóc odpowiedzieć na pytanie co tak naprawdę chcemy robić, co jest naszą pasją.


Odpowiedz ( i zapisz odpowiedzi na kartce) na poniższa pytania:

Jaki zawód wykonywałbyś gdybyś posiadał wszystkie umiejętności do tego konieczne i dostawał zawsze takie samo wynagrodzenie? (1)

Powiedzmy, że masz do przepracowania jeden dzień, ale nie dostaniesz za to żadnej zapłaty. Co byłbyś w stanie robić nawet gdybyś nie otrzymywał za to wynagrodzenia? (2)

Czy jest coś takiego co przychodzi Ci z wyjątkową łatwością (3), wręcz dziwi Cię (a nawet może denerwuje), że inni ludzie nie są w tym tak biegli. Być może wyjątkowo szybko działasz, logicznie myślisz, potrafisz zorganizować pracę innych, z łatwością nawiązujesz kontakty, dobrze idzie Ci pisanie tekstów lub masz naturalne wyczucie piękna i estetyki, Talentów jest multum, każdy z nas jest jakimś obdarzony. 

Wszyscy geniusze, sławni czy nie, działają według przepisu: Rób to co lubisz robić najbardziej, i czyń to najlepiej jak potrafisz.

– Dawid R. Hawkins

Odpowiedz sobie na pytanie co lubiłeś robić jako dziecko

Wróć pamięcią do dzieciństwa. Co lubiłeś robić jako dziecko? W większości przypadków jako dzieci mieliśmy możliwość naturalnej ekspresji naszych preferencji – jedne dzieci wolą rysować, inne grać w piłkę. Widać to jak na dłoni. Przypomnij sobie od czego Ciebie nie można było oderwać…

Bibliografia:

  1. David R. Hawkins, Siła czy moc, Wydawnictwo Virgo

Komentarze
Author: Witty Life

Jestem psychologiem oraz coachem (absolwentką kursu zen coachingu). Pomagam poszerzyć perspektywę patrzenia na siebie samego, poprzez dodanie aspektu świadomości, przestrzeni.

One thought on “Co właściwie chcę robić w życiu?

  1. Pingback: Czy umysł może Cię skrzywdzić? Jaka jest natura ego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *