By | 29 września 2019

Jako, że nie jesteśmy robotami każdemu z nas zdarza się mieć gorszy dzień. Nawet jeśli mamy w sobie dużo motywacji, inspiracji, chęci do działania może przyjść moment kryzysowy. I wtedy do akcji wkracza odwieczny wróg wszelkich postanowień, planów i celów czyli dobrze wszystkim znany wyjątek .

Dzisiaj wyjątkowo dłużej pośpię. Dzisiaj wyjątkowo pozwolę sobie na pączka, Dzisiaj wyjątkowo nie pójdę pobiegać.

Jest to przeciwnik wyjątkowo(sic) przebiegły, ale za pomocą jednej prostej metody, do pokonania. 

Metoda walki z wyjątkami czyli co zrobić aby wyjątek nie stał się regułą.

Aby wyjątek nie stał się regułą, należy dbać o to, żeby został zachowany status jego wyjątkowości. Czyli mówiąc wprost, żeby odstępstwo od reguły trzymać w czasowych/ilościowych ryzach. Jak będę wyglądały te zasady zależy od Was, z czasem można też je modyfikować.

Przykład:

Miałam w planach zdrowo się odżywiać, ale humor mam tak podły, a świat dookoła jest tak zły, że no muszę się jakoś pocieszyć. Ten jeden raz.

I tutaj czas na twarde chłodne kalkulacje z samym sobą.

Ok, chcesz zjeść pączka, dobrze, rozumiem, ale masz tylko 2 wyjątki od reguły zdrowego odżywiania  w tygodniu. Zdecyduj czy chcesz ten wyjątek wykorzystać już dzisiaj, w poniedziałek czy może jesteś w stanie poczekać i zostawić go na jeszcze czarniejszą godzinę.

Dzięki powyższej metodzie w momencie gdy zdarzy nam się wyjątek wiemy, że to nic złego. Że był on poniekąd w planach. Chociaż nie jest jego koniecznym elementem. Nie staraj się za wszelką cenę wykorzystywać limitów tygodniowych/miesięcznych wyjątków. Wręcz przeciwnie – jeśli uda Ci się z wyjątku w danym okresie nie skorzystać możesz siebie nagrodzić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *