By | 29 września 2019

Jako, że nie jesteśmy robotami każdemu z nas zdarza się mieć gorszy dzień. Nawet jeśli mamy w sobie dużo motywacji, inspiracji, chęci do działania może przyjść moment kryzysowy. I wtedy do akcji wkracza odwieczny wróg wszelkich postanowień, planów i celów czyli dobrze wszystkim znany wyjątek .

Dzisiaj wyjątkowo dłużej pośpię. Dzisiaj wyjątkowo pozwolę sobie na pączka, Dzisiaj wyjątkowo nie pójdę pobiegać.

Jest to przeciwnik wyjątkowo(sic) przebiegły, ale za pomocą jednej prostej metody, do pokonania. 

Metoda walki z wyjątkami czyli co zrobić aby wyjątek nie stał się regułą.

Aby wyjątek nie stał się regułą, należy dbać o to, żeby został zachowany status jego wyjątkowości. Czyli mówiąc wprost, żeby odstępstwo od reguły trzymać w czasowych/ilościowych ryzach. Jak będę wyglądały te zasady zależy od Was, z czasem można też je modyfikować.

Przykład:

Miałam w planach zdrowo się odżywiać, ale humor mam tak podły, a świat dookoła jest tak zły, że no muszę się jakoś pocieszyć. Ten jeden raz.

I tutaj czas na twarde chłodne kalkulacje z samym sobą.

Ok, chcesz zjeść pączka, dobrze, rozumiem, ale masz tylko 2 wyjątki od reguły zdrowego odżywiania  w tygodniu. Zdecyduj czy chcesz ten wyjątek wykorzystać już dzisiaj, w poniedziałek czy może jesteś w stanie poczekać i zostawić go na jeszcze czarniejszą godzinę.

Dzięki powyższej metodzie w momencie gdy zdarzy nam się wyjątek wiemy, że to nic złego. Że był on poniekąd w planach. Chociaż nie jest jego koniecznym elementem. Nie staraj się za wszelką cenę wykorzystywać limitów tygodniowych/miesięcznych wyjątków. Wręcz przeciwnie – jeśli uda Ci się z wyjątku w danym okresie nie skorzystać możesz siebie nagrodzić 🙂

Komentarze
Author: Witty Life

Jestem psychologiem oraz coachem (absolwentką kursu zen coachingu). Pomagam poszerzyć perspektywę patrzenia na siebie samego, poprzez dodanie aspektu świadomości, przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *